هایپر آهن آرسین

یکی از بحث هایی که همیشه در مورد نوسانات قیمت دلار مطرحه تاثیر اون روی قیمت اقلام دیگه از جمله محصولات آهنی و فولادی می باشد.

اینجا قراره یکبار برای همیشه ببینیم نواسانات قیمت دلار چه تاثیری بر روی قیمت محصولات آهنی و فولادی داره، تا بتونیم در معاملات های روزانمون همیشه یک قدم جلوتر باشیم و یک پیش بینی کلی از روند حرکتی بازار آهن و فولاد با تحلیل بازار دلار و ارز های مصرفی داشته باشیم.


 در مورد اثر نرخ دلار بر قیمت آهن آلات و به طور کلی فولاد باید به این نکته توجه کرد که در حال حاضر دو نرخ بر قیمت محصولات فولادی موثر است. نرخ دلار نیمایی و نرخ دلار آزاد، هر یک به ترتیب بر قیمت فولاد در بورس کالا و بازار آزاد موثر هستند. قیمت دلار نیمایی تا به امروز همواره کمتر از قیمت دلار آزاد بوده است. در نتیجه قیمت‌های بورس کالا که بر اساس این نرخ تعیین می‌شوند یا به طور دقیق‌تر قیمت پایه‌ای بورس کالا بر اساس همین نرخ تعیین می‌گردد و به همین جهت با توجه به سقفی که برای معاملات در نظر گرفته شده قیمت‌های بورس کالا به طور میانگین ۱۰ الی ۲۰ درصد با بازار آزاد اختلاف قیمت دارد.
در بازار آزاد اما قیمت به طور دقیقی بر اساس قیمت دلار تغییر می‌کنند. معامله‌گران بازار فولاد طی دو سال گذشتهحساسیت شدیدی نسبت به نرخ دلار پیدا کرده‌اند و قیمت محصولات خود را هم روند با قیمت دلار تغییر می‌دهند. هرچند که این تغییر قیمت ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد، در نتیجه ممکن است گاهی تغییراتی که در بازار می‌بینیم در کنار چند عامل دیگر هم‌افزایی کنند و روند قیمت بازار فولاد را تغییر دهند.


"نوسانات ارز و تاثیرات آن"

در دو سال گذشته بازار قیمت ارز به قدری نوسان داشت که عواملی همچون تغییر تقاضا یا تغییر قیمت‌های جهانی اثر کمرنگی داشتند و به طور نسبی اثر آن‌ها بسیار کمرنگ‌تر بود. البته باید به این نکته اشاره کرد که قیمت

 ورق سیاه و پروفیل در طی یک سال گذشته روندی متفاوت داشتند و اتفاقا تقاضا تاثیر بسیار پررنگی بر قیمت این محصولات داشت.

یکی از آپشن هایی که در کلاب هایپر آهنبرای شما فراهم شده امکان رصد نمودار های قیمت محصولات در مقایسه با نوسانات قیمت دلار و همینطور امکان مشاهده پیشبینی روند صعودی/نزولی بازار در چند روز آینده می‌باشد.

اما در نهایت خلاصه ترین جواب ممکن چیزی نیست جز اینکه فولاد به عنوان یک کالای جهانی که قیمت آن روزانه تغییر می‌کند، براساس دلار آمریکا قیمت‌گذاری می‌شود و ایران بازار ساز، بازار فولاد نیست. در نتیجه در تحلیل قیمت فولاد به نسبت ریال باید حتما نسبت قیمت ریال و دلار را بررسی کرد. دو مورد بر قیمت آهن و فولاد تاثیرگذار است که تعیین‌کننده قیمت نهایی فولاد هستند:

  • ارزش واحد پول کشورهای مختلف در مقابل دلار آمریکا*
  • هر عامل طبیعی و غیرطبیعی تاثیرگذار بر حجم عرضه و تقاضا

*همانطور که گفتیم ارزش واحد پول کشورهای مختلف در مقابل دلار آمریکا بر قیمت فولاد موثر است. که از نتایج قیمت‌های داخلی آهن‌آلات از تولید داخلی خود کشورمان است.


 "رابطه‌ی نفت و آهن"


اولین تاثیر دلار بر روی قیمت نفت و انرژی است. مطالعات نشان می‌دهد یک رابطه تک سویه بین قیمت نفت خام و شاخص قیمت فولاد در سطح جهانی وجود دارد و به این معنی است که قیمت نفت خام تنها از نوسانات خودش تبعیت می‌کند. اما شاخص قیمت جهانی فولاد از حرکت قیمت خود و نوسانات قیمت نفت خام تاثیر می‌پذیرد. پس هنگامی که شاخص قیمت نفت رو به بالا می‌رود قیمت فولاد (آهن آلات) نیز افزایش می‌یابد.

بطور کلی میتونیم اینطوری نتیجه گیری کنیم که از افزایش هزینه‌های تولید گرفته تا افزایش هزینه‌های حمل و نقل بر روی قیمت فولاد تاثیر می‌گذارد بطورکلی قیمت نفت و فولاد همبستگی شدیدی دارند.

یکی از اتفاقات رایجی که در چند سال اخیر و به دلیل عدم ثبات قیمت دلار و افزایش نجومی آن شاهد بودیم، این بود که اگر قیمت آهن با دلار ۸۰۰۰ تومانی مثلا ۴۰۰۰ هزار تومان است، با افزایش نرخ دلار تا ۱۶ هزار تومان ارزش کالای ایرانی در بازار جهانی نصف می‌شود و بدین ترتیب از یک سو جذابیت قیمت‌های ایرانی برای مصرف‌کننده خارجی بالا می‌روند و از یک سو سود کم بازار خارجی موجب افزایش قیمت‌ها در بازار داخلی می‌شود.همچنین تاثیر هزینه‌های جانبی مثل هزینه حمل و نقل تریلی در ایران و بار روانی عدم ثبات اقتصادی کشور به دنبال افزایش قیمت دلار و صد البته طمع خریدارن به هنگام بالا رفتن قیمت‌ها تورم در بازار ایجاد می‌‌کند که این خود یک سیکل باطل افزایش مجدد قیمت‌ها را باعث می‌شود.


"کلا آخر"

حتما شما هم به این نتیجه رسیده باشید که وابستگی شدید بازار داخلی به تراز تجاری و نسبت قیمت دلار به ریال یکی از پارامتر های بزرگ در ایجاد نا به سامانی قیمت ها به حساب میاد، البته نمیشه از فشار روانی نوسانات قیمت دلار، خریداران و فروشندگان طمع کار و همچنین هزینه های باربری چشم پوشی کرد. در نهایت در هر قسمت که نیاز به مشاوره داشته باشید مشاورین ما در بخش های تخصصی پاسخ گوی شما هستند.

همچنین می توانید با عضویت در کلاب هایپر آهن از تسهیلات منحصر به فرد آرسین فولاد استفاده کنید.

هدف ما خرید و فروش آسان و شفاف آهن برای تمام افراد حاظر در این صنعت است.


شماره تماس 1463