هایپر آهن

درود به هایپر آهنی های عزیز با یه مقاله دیگ پیشتون هستیم، توی این قسمت قراره بریم سراغ  ناودانی ها، استانداردهای رایج آن، ویژگی ها و کاربردها، عوامل موثر بر قیمت  و همچنین برندهای تولید کننده ناودانی صحبت خواهیم نمود.بریم برای شروع مقاله!ناودانی یکی از محصولات طویل فولادی است که کاربردهای مختلفی در ساختمان سازی و دیگر صنایع دارد. با این نوع پروفیل چه قدر آشنایی دارید؟ بله، درست حدس زدید، ناودانی نوعی پروفیل است چرا که سطح مقطع U شکل در طول ناودانی ثابت است و ما در مهندسی به اشکال  اینگونه مقاطع پروفیل میگوئیم.

 ناودانی از انواع پروفیل های باز به حساب می‌آید که سطح مقطع آن به شکل U بوده و به قسمت میانی این مقطع، جان ناودانی گفته میشود و دو قسمت موازی که جان به آنها متصل شده است، بال ناودانی میگویند. درگذشته ها کاربرد رایج ناودانی، برای عبور آب در سقف ساختمان ها با عنوان ناودانی شیروانی بود اما این محصول فولادی کاربردهای مهم دیگری هم دارد که در اینحا با آنها آشنا می‌شوید. به طوریکه بنا به کاربردهای متنوعی که دارد میتواند در جنس های فولاد کربنی، استنلس استیل،آلومینیوم و گالوانیزه تولید و به بازار عرضه گردد.


انواع ناودانی چیست ؟

ناوادانی را میتوان از جنبه های مختلف، به دسته های گوناگونی تقسیم کرد. یکی از جنبه های تقسیم بندی شکل ظاهری آن است و جنبه مهم دیگر نوع فرایند تولید آن میباشد.

انواع شکل ناودانی چیست

ناودانی مشبک:

حتما تاکنون ناودانی ها سوراخ دار را دیده اید. این ناودانی ها در سطح خود دارای سوراخ هایی هستند که برای پیچ و مهره شدن آنها به اجزای دیگر در نظر گرفته شده اند. به این نوع ناودانی، ناودانی مشبک کفته میشود اما دقت داشته باشید که مانند ورق مشبک تعداد زیادی سوراخ دارد و از ورق مشبک ساخته شده است. جنس ورق بکار رفته برای ساخت این نوع ناودانی نیز، معمولا گالوانیزه میباشد و از هر دو طریق نورد گرم و نورد سرد قابلیت تولید را دارد


ناودانی ساده:

ناودانی‌های ساده، همان نوع ناودانی هستند که مشبک نبوده و در بازار ابعاد بسیار متنوع تری از آنها وجود دارد. رایج ترین سایزهای آنها ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۴ و ۱۶ می‌باشد. ناودانی‌های ساده در دو نوع ساختمانی و صنعتی تولید می‌شوند.


شکل سطح مقطع ناودانی ها و دسته بندی آن

اگر به بال ناودانی ها دقت کرده باشید، برخی کاملا صاف هستند و برخی دارای شیب. تفاوت این دو طراحی در تولید ناودانی، دو نامگذاری متفاوت را ایجاد کرده است که به حالت اول، ناودانی UPE و به حالت دوم ناودانی UPN یا مخروطی گفته میشود.انواع وزن ناودانی

اگردر پروژه ساخت خود، نیاز به ناودانی پیدا کردید، فراموش نکنید که وزن آن را از مشاورین فروش بپرسید. چرا که ناودانی ها به دو دسته سبک و سنگین تقسیم میشوند که هر یک در کاربردهای خاص خود و برای رفع نیاز بخصوصی ظراحی شده اند. به طور معمول، آنچه که در بازار بیشتر دیده میشود، ناودانی سبک است. ناودانی سبک به نوعی ناودانی گفته میشود که وزن آن نسبت به وزن استاندارد گفته شده در جدول اشتال کمتر باشد.

در مقابل، آن دسته از ناودانی هایی که از لحاظ وزنی، درست مطابق با استانداردها و اعداد بیان شده در جدول اشتال باشند، ناودانی سنگین گفته میشود و این در واقع یک قیاس بین دو نوع ناودانی است و به معنای داشتن وزن اضافی نمی‌باشد. از طرفی قیمت لحاظ شده برای ناودانی سنگین معمولا بالاتر از ناودانی سبک است.

انواع ناودانی از لحاظ فرایند تولید

تولید ناودانی از ۲ طریقه صورت میگیرد. اول: از طریق اعمال فشاربرای خم کردن ورق و شکل دادن آن به صورت U است. دوم: شکل دهی ناودانی به صورت مستقیم از شمش گرم شده و تحت فرایند نورد گرم میباشد.

به ناودانی تولید شده در روش اول، ناودانی پرسی میگویند و به ناودانی تولید شده در روش دوم، ناودانی فابریک گفته می‌شود. مطمئنا اگر قرار باشد کیفیت نهایی محصول در این دو روش تولید با یکدیگر مقایسه شوند، باید بگوئیم که کیفیت ناودانی فابریک نسبت به پرسی بالاتر بوده چرا که تنش های موضعی در آن در مرز جان و بال ناودانی کمتر است و در نتیجه استحکام و ازدیاد طول نسبی بهتری نسبت به ناودانی پرسی از خود نشان خواهند داد.

ناودانی اروپایی چیست ؟

به ناودانی اروپایی، ناودانی UNP هم گفته میشود. این نوع ناودانی، نسبت به سایر ناودانیهای موجود در بازار وزن بیشتری دارند و به صورت وارداتی در بازار ایران فروخته میشود. لذا قیمت آنها با توجه به سنگینتر بودن و همچنین وارداتی بودن بالاتر از سایرناودانی ها است. اما در پروژه های صنعتی که نیاز به ناودانی ها فوق سنگین باشد، دستور خرید مشاوران پروژه نشان میدهد که تنها بایستی از ناودانی اروپایی استفاده شود.

کاربرد ناودانی چیست ؟

همانطور که گفته شد، ناودانی ها از لحاظ شکل مقطع به دو صورت تولید میشوند. نام گذاری آنها به این صورت است که به ناودانی با بال های موازی، C یا UPE و به ناودانی با بالهای غرموازی، U یا UPN گفته میشود. همین تفاوت در طرح مقطع موجب میشود در کاربردهای متنوعی از ناودانی استفاده کنیم. از جمله آنها میتوان به کاربرد برای نماسازی ساختمان، ساخت چهارچوب های میز و صندلی، قفسه ها و چهارچوب برخی محوطه ها، ساخت انواع خرپا، استفاده در ماشین آلات و کاربرد به عنوان تیر یا ستون اشاره کرد.

وزن ناودانی

برای اطلاع نسبت به وزن ناودانی در حالت استاندارد کافی است از رابطه بین چگالی، وزن و حجم مواد استفاده کنیم. بر طبق این رابطه، ضخامت، طول بال و جان ناودانی و طول آنرا داشته باشیم، میتوانیم  وزن استاندارد ناودانی فولادی را بدست آوریم.

کارخانه های تولید کننده ناودانی چیست ؟

تولیدکنندگان پروفیل ناودانی در ایران، به طور موازی نبشی نیز تولید میکنند و از میان آنها معروفترین برندهای نبشی و ناودانی ناب تبریز، آریان، کوهپایه، توس مشهد، نورد سجاد، فولاد تهران، شکفته یزد و شکفته مشهد میباشد.


سخن پایانی

امیدوارم اطلاعات مورد نیازتون رو به دست آورده باشید، اما اگه هنوز سوال، ابهام یا تجربه‌ی مشابه ای در استفاده از ناودانی ها دارید با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

تا یه مقاله دیگ خدا پشت و پناهتون